Zarezerwuj teraz !

Droga Królewska z Wawelem

Kraków to tysiące zabytków, historii i legend, które opowiadają o każdym zakątku Starego Miasta.
Nasi przewodnicy pokazują je z pasją i humorem !

 

 

Trasa wycieczki: Barbakan - Brama Floriańska - Kościół Mariacki - Rynek Główny - Colleguim Maius - ul. Kanonicza - Wawel

Trasę wycieczki można modyfikować. Warto połączyć zwiedzanie Starego Miasta i Kazimierza. Proponujemy też aktywne zwiedzanie Krakowa z wycieczką rowerową do Tyńca, rejsem po Wiśle lub spacerem na jeden z krakowskich kopców.

 

Czas trwania: ok. 3 godz.

Cena: od 350 zł (Droga Królewska)

Cena zawiera: usługę przewodnicką

Cena nie zawiera: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

ROZWIŃ »

DROGA KRÓLEWSKA

      Spacer Droga Królewską daje możliwość poznania prawie wszystkich obiektów zabytkowego Starego Krakowa w obrębie Plant. Trasę tą przebywali królowie polscy, zdążający na uroczystości koronacyjne na Wawelu aż do XVIIw. Drogą tą  prowadzono wszytskich dostojnych gości zagranicznych. Przechodziły tędy również wszytskie królewskie orszaki pogrzebowe.

      Wycieczkę rozpoczynamy przy Barbakanie i kierujemy się ku Bramie Floriańskiej. Barbakan to wybitny zabytek sztuki obronnej w Europie pochodzący z końca XVw. Został przebudowany ok połowy XVI wieku przed spodziwanym najazdem Turków. Po drodze po obu stronach mijamy Planty oraz fragmenty murów obronnych z basztami, które jako całość stanowią zabytek klasy międzynarodowej, ponieważ zachowały w niemal nienaruszonej postaci średniowieczny układ urbanistyczny pochodzący z okresu lokacji miasta w 1257 roku. Mury obronne wzniesione zostały między 1287 a 1298 rokiem. Do XV wieku były one systematycznie rozbudowywane i doskonalone wraz z rozwojem sztuki obronnej. Poczatkiem XIX wieku zostały prawie w całości rozebrane. Pozostałości stanowią ich fragmenty w rejonie Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Brama Floriańska zbudowana została w latach 1300-1307, przebudowana została kilkadziesiąt lat później i przekształcona w basztę Kuśnierzy. Każda baszta miała swoją nazwę, tak jak np. baszta Ciesielska, czy zbudowane ok 100 lat później baszty Stolarska i Pasamoników. Pomiędzy basztami Ciesielską, a Stolarska znajduje się Arsenał Miejski pochodzący z 1566r. Od Bramy Floriańskiej prosto w kierunku rynku biegnie ulica Floriańska. Był to kiedyś główny ciąg handlowy Starego Miasta. Znajduje się tu dom rodzinny wybytnego polskiego malarza historycznego Jana Matejki, w którym artysta urodził się i zmarł.

 


        Głównym punktem na Drodze Królewskiej jest Rynek Główny, najstarsza część miasta. Wytyczony został w miejscu krzyżowania się dróg handlowych na mocy przywileju lokacyjnego z 1257 roku. Posiada powierzchnię 40 000 m2 (200 m x 200m) i jest jednym z największych rynków Europy. W koło rynku znajdują się zdobione kamienice. Wiele z nich było śiadkiem wydarzeń historycznych, tak jak Szara Kamienica, w której w 1794 roku mieściła się główna kwatera Tadeusza Kościuszki,  a podczas powstania krakowskeigo w 1846 roku siedziba rewolucyjnego rządu JanaTyssowskiego. Inne kamienice to: Kamienica Bonerowska, dom Wierzynka, pałac "Pod Baranami", pałac "Krzysztofory". Na płycie rynku budynkiem zwracającym uwagę są Sukiennice. Dzielą one rynek na dwie połowy. Pierwszy gotycki budynek powstał  połowie XIV wieku. Po pożarze w 1555 roku odbudowano je w obecnej postaci. Sukiennice do dnia dzisiejszego pełnią swoją handlową rolę. Stanowią ważną atrakcję turystyczną, oraz miejsce, gdzie turyści moga nabyć krakowskie pamiątki. Wieża Ratuszowa, która góruje nad rynkiem ma wysokość ok 70 m. i powstała ok. 1383 r. Była przebudowywana w XV, oraz na przełomie XVI i XVII wieku. Na płycie rynku znajduje się również pomnik Adama Mickiewicza, oraz niewielki kościół Św. Wojciecha. Pierwsza świątynia powstała tu na przełomie X i XI wieku. Pozostałością budowli z XI lub XII wieku jest mur z kostki kamiennej w dolnej partii kościoła. Można go oglądać przez oszklone otoczenie kościoła w płycie rynku. Pozostałe częsci kościoła pochodzą z XIV  wieku (gotycka), oraz XVIII wieku (barokowa).

      Innym stojącym tuż przy płycie rynku kościołem jest Bazylika Mariacka. Kościół Najświętszej Marii Panny  to klasyczny przykład  architektury gotyckiej w Polsce. Kościół romański został zbudowany w latach 1221-22 z fundacji biskupa Ivo Odrowąża. Prawdopodobnie kościół został zniszczony przez Tatarów w 1241 roku. Pod koniec XIII wieku rozpoczęto wznoszenie wież.  W 1320 roku zakończono budowę kościoła halowego, a w latach 1355-65 zachowanego do dziś prezbiterium. W XIV wieku wzniesiono obecnie istniejący trzynawowy bazylikowy kościół z transeptem, a w połowie XV wieku dobudowano kaplice. W XV wieku również zakończono budowę najwyższej wieży. Z tej właśnie wieży co godzinę grany jest hejnał. Kościoł słynie m.in z wilekiego ołtarza wykonanego przez Wita Stwosza w latach 1477-1489.

 

      Z rynku Droga Królewska prowadzi ulicą Grodzką na Wawel. Po drodze oczom zwiedzających ukażą się klasztory (po lewej) Dominkanów, oraz (po prawej) Franciszkanów. Ważnym punktem na trasie jest romański kościół św. Andrzeja ufundowany w  XI wieku. Już wtedy była to trzecia budowla zbudowana w tym miejscu. Jest to jeden z najwcześniejszych i najlepiej zachowanych zabytków romańskich w Polsce. Z kościołem św. Andrzeja sąsiaduje barokowy kościół św. Piotra i Pawła wzniesiony w latach 1596-1619. W posadzce znajduje się płyta nagrobkowa wieliego kaznodziei Potra Skargi. Idąc w stronę Wawelu za kosciołem św. Andrzeja zobaczymy ewangelicki kościół św. Marcina z XVIII w.

      Ostatni fragmnet Drogi Królewskiej to ul. Kanonicza. Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych ulic Krakowa. Już w XIV wieku stawiali tu drewniane pałacyki kanonicy katedralni, natomiast rozbudowa ulicy trwała do XVIII wieku. Dzięki temu kamienice tu stające posiadają różne style architektoniczne. Tutaj mieszkał i tu pisał "Historię Poslki" kronikarz Jan Długosz.

      Z ulicy Kanoniczej kierujemy na Wzgórze Wawelskie, aby zwiedzić Katedrę Królewską oraz Zamek Królewski.


Koniecznie zobacz inne nasze wycieczki !!!

« ZWIŃ


POLAND ACTIVE
Zdobywca Certyfikatu Jakości
2014, 2015, 2016, 2017, 2018 

Newsletter

Zapisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Politykę prywatności