Zarezerwuj teraz !

NEWSLETTER

     

       Zapraszamy do zwiedzania Wzgórza Wawelskiego - pomnika historii o znaczeniu narodowym i europejskim. To tutaj będziecie mogli Państwo dotknąć śladów przeszłości. Warto tu przyjechać, by przeżyć wspaniałą lekcję historii, którą umilą państwu swoimi opowieściami doświadczeni przewodnicy.

Zwiedzanie Wawelu proponujemy po spacerze Drogą Królewską.


  • Kliknij aby powiększyć zdjęcia

Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego i jego zabytków to nie tylko wspaniała lekcja historii, ale również wielka uczta dla oczu. Zwiedzanie daje możliwość podziwiania wspaniałych rozwiązań architektonicznych różnych epok, pięknych zdobień i zabytkowych przedmiotów zarówno w samej katedrze, jak i w komnatach królewskich. Wystawa Wawel Zaginiony przeniesie Państwa w daleką przeszłość XI wieku.

 

 

 

Trasa wycieczki: Katedra Wawelska (wnętrze katedry, krypta grobów królewskich, dzwon Zygmunta), komnaty królewskie, wystawa  Wawel Zaginiony.

Czas trwania: w zależności od opcji trasy: katedra wawelska - ok. 1 godz., komnaty królewskie - ok. 1,5 godz., wystawa Wawel Zaginiony - ok. 1 godz.

Cena zawiera: usługi przewodnickie, bilety wstępu.

Cena: ustalana indywidualnie do uzgodnienia w zależności od ilości osób, oraz opcji trasy. KONTAKTWycieczki można ze sobą łączyć.  Po zwiedzaniu Krakowa, proponujemy przejazd rowerami do Tyńca, rejs po Wiśle, spacer po Kazimierzu lub odwiedzenie krakowskich kopców. Przy wycieczkach łączonych cenę ustalamy indywidualnie.

ROZWIŃ »

Wawel to nie tylko serce Krakowa, to również serce Polski. Dzwon Zygmunta na wieży katedralnej bije w najważniejszych dla historii Polski momentach. Miejsce to jest świadkiem najstarczych czasów państwa polskiego. Tu spoczywają szczątki królów, m.in. Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i św. Królowej Jadwigi.

                               

     Ślady pierwszego zamku i kaplicy przyzamkowej pochodzą jeszcze z XI w. Pozostałości Rotundy Najświętszej Marii Panny oraz kościoła Gereona (najstarsze zachowane części Wawelu) można podziwiać na wystawie "Wawel zaginiony". Prowadzone badania archeologiczne wykazały, że już w IX i X w. Wzgórze Wawelskie było gęsto zabudowane, a przed tysiącem lat stał tutaj silnie ufortyfikowany gród. Z końcem pierwszego tysiąclecia Wawel zaczął odgrywać rolę ośrodka władzy politycznej, świeckiej i kościelnej.
     Wawel obrali sobie za rezydencję pierwsi władcy polscy: Mieszko I i jego syn, oraz pierwszy król Bolesław Chrobry. Król Kaziemierz Odnowiciel (1039-1058) przeniósł stolicę Polski z Gniezna do Krakowa. Złożenie szczątków, męczeńsko zamordowanego i wyniesieonego na ołtarze biskupa krakowskiego Stanisaława, dodało dużego znaczenia katedrze wawelskiej. Stał się on od tego momentu kościołem pielgrzymkowym. Statut ksiecia Bolesława Krzywoustego (1102-1138) wyznaczył Kraków jako siedzibę księcia seniora w czasach rozbicia dzielnicowego. Okres politycznego zamętu i bratobójczych walk o koronę zakończył się zjednoczeniem ziem polskich przez Władysława Łokietka (1306-1333), który zajął kraków i na Wawelu urządził swoją rezydencję. Koronował się on na króla Polski w katedrze wawelskiej za zgodą Stolicy Apostolskiej w 1320r. Od tego moemntu Kraków stał się miejscem koronacji królów aż do połowy XVIII w. Szczątki króla złożono w katedrze wawelskiej, co dało początek nekropolii monarszej.
      W XIV wieku wybudowano katedrę gotycką, zamek, oraz rozbudowano miasteczka wawelskie. Dzieło rozbudowy podjął król Kazimierz Wielki, tworząc z Wawelu rezydencję o europejskim rozmachu. Od 1385 roku, czyli od zawarcia unii polsko-litewskiej stał się Wawel głównym ośrodkiem wielkiej monarchii jagiellońskiej.
      Wiek XVI to czasy ostatnich Jagiellonów, oraz okres wielkiego rozkwitu Wawelu. Gromadzili się tutaj najlepsi artyści włoscy sprowadzani przez króla Zygmunta I Starego. XVI- wieczny Wawel można uznać za jedno z centrów europejskiej kultury humanistycznej. To tutaj spędził ostatnie lata swojego życia Erazm z Rotterdamu.
      XVIII wiek to okres upadku znaczenia Wawelu. Król Zygmunt III przeniósł rezydencję królewską do Warszawy. Od tej pory Wzgórze Wawelskie ożywało tylko w czasie koronacji następnych królów, oraz podczas ich pogrzebów. Katedra w tym czasie urosła do symbolu sanktuarium narodowych dziejów, a miejsce królów na Wawelu zajęli biskupi krakowscy. Podczas "potopu szwedzkeigo" Wawel okupowały wojska szwedzkie w latach 1655-1657. Efektem tego były wielkie zniszczenia wewnątrz zamku. Dawne wspaniałości doby renesansu już nigdy nie z powróciły do pierwotnej postaci. W 1702 r. Szwedzi spalili zamek. Dzieła zniszczenia dopełniły rozbiory Polski. Ostatni król Stanisław August Poniatowski koronował się w Warszawie. 
      W 1795 r. po trzecim rozbiorze Polski Prusacy wykradli insygnia koronacyjne z Wawelu. W czasie rozbiorów Wzgórze Wawelskie przypadło Austrii. Zniszczono tzw. wawelske miasteczko, średniowieczne kościoły, budynki duchowieństwa, zamieniając w ten sposób Wawel na plac ćwiczeń wojskowych. Po Kongrsie Wiedeńskim w 1815 roku powstało Wolne Miasto Kraków. Zaczęto wtedy restaurować budynki na Wawelu. Niestety po Powstaniu Krakowskim w 1846 roku Kraków został wicelony do Austrii a na Wawelu wzniesiono koszary wojskowe. Po wizycie w Krakowie cesarza Franciszka Józefa, decyzją sejmu galicyjskiego z 1897 roku zamek został przekazany na oficjalną cesarską siedzibę. W 1895 roku zainicjowano wielką restaurację katedry.

      W 1890 roku w katedrze złożono prochy Adama Mickiewicza. W 1905 roku wojsko opuściło Wawel i przystąpiono do odrestaurowania zamku.
      W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Wawel przeszedł pod zarząd państwowy stając się w 1920 roku rezydencją głowy państwa.
     W czasie okupacji niemieckiej zamek stał się siedzibą generalnego gubrenatora Hansa Franka. Wawel został zamknięty dla Polaków. Po II wojnie światowej w 1945 roku okupant opuścił Wawel.

     2 listopada 1946 roku w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry wawelskiej odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II.

     Wawel został uznany jako pomnik przeszłości narodowej, oraz zniesiono funkcję zamku jako siedziby głowy państwa. Wawel był zawsze i jest nadal streszczeniem narodowej przeszłości, symbolem minionej wielkości i chwały, oraz jedności wszystkich Polaków. 


Koniecznie zobacz inne nasze wycieczki !!!

« ZWIŃ