Zarezerwuj teraz !

NEWSLETTER

Zapraszamy do zwiedzania z nami Krakowa. Zapraszamy do poznania jego zabytków, historii i wielu ciekawostek, oraz legend, które opowiadają prawie o każdym miejscu w obrębie Starego Miasta. Dołożymy wszelkich starań, aby czas spędzony w tym mieście dostarczył wielu wrażeń.

Trasa wycieczki: Plac Matejki - Barbakan - Brama Floriańska - Ul. Floriańska - Kościół Mariacki - Rynek Główny - Ul. Grodzka - Kościół św. Piotra i Pawła - Kościół św. Wojciecha - Ul. Kanonicza - Wawel.Wycieczki można ze sobą łączyć.  Po zwiedzaniu Krakowa, proponujemy przejazd rowerami do Tyńca, rejs po Wiśle, spacer po Kazimierzu z przewodnikiem lub odwiedzenie krakowskich kopców. Przy wycieczkach łączonych cenę ustalamy indywidualnie.

Czas trwania: ok. 3 godz.

Cena zawiera: usługę przewodnicką

 

 

 

 

 

 

 

 

Cena PLN/os.
ZWIEDZANIE KRAKOWA – DROGA KRÓLEWSKA Z WAWELEM
Język
Częstotliwość
Bilet normalny
Bilet Studencki
Miejsce spotkania
ENG
Codziennie
14:00
80 zł/os.
60 zł/os.
Do ustalenia
 
Zwiedzanie Krakowa dla grup zorganizowanych
Pozostałe języki
Na zgłoszenie
350 zł/indywidualne zwiedzanie
Do ustalenia
Regularne zwiedzanie Kazimierza dostępne w języku  angielskim. Pozostałe języki, indywidualnie - na zgłoszenie.

Podane ceny nie uwzględniają kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.
 
Jeśli podana godzina rozpoczęcia wycieczki Państwu nie odpowiada prosimy o kontakt z biurem - nr tel. 12 345 47 31

 

ROZWIŃ »

DROGA KRÓLEWSKA

      Spacer Droga Królewską daje możliwość poznania prawie wszystkich obiektów zabytkowego Starego Krakowa w obrębie Plant. Trasę tą przebywali królowie polscy, zdążający na uroczystości koronacyjne na Wawelu aż do XVIIw. Drogą tą  prowadzono wszytskich dostojnych gości zagranicznych. Przechodziły tędy również wszytskie królewskie orszaki pogrzebowe.

      Wycieczkę rozpoczynamy przy Barbakanie i kierujemy się ku Bramie Floriańskiej. Barbakan to wybitny zabytek sztuki obronnej w Europie pochodzący z końca XVw. Został przebudowany ok połowy XVI wieku przed spodziwanym najazdem Turków. Po drodze po obu stronach mijamy Planty oraz fragmenty murów obronnych z basztami, które jako całość stanowią zabytek klasy międzynarodowej, ponieważ zachowały w niemal nienaruszonej postaci średniowieczny układ urbanistyczny pochodzący z okresu lokacji miasta w 1257 roku. Mury obronne wzniesione zostały między 1287 a 1298 rokiem. Do XV wieku były one systematycznie rozbudowywane i doskonalone wraz z rozwojem sztuki obronnej. Poczatkiem XIX wieku zostały prawie w całości rozebrane. Pozostałości stanowią ich fragmenty w rejonie Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Brama Floriańska zbudowana została w latach 1300-1307, przebudowana została kilkadziesiąt lat później i przekształcona w basztę Kuśnierzy. Każda baszta miała swoją nazwę, tak jak np. baszta Ciesielska, czy zbudowane ok 100 lat później baszty Stolarska i Pasamoników. Pomiędzy basztami Ciesielską, a Stolarska znajduje się Arsenał Miejski pochodzący z 1566r. Od Bramy Floriańskiej prosto w kierunku rynku biegnie ulica Floriańska. Był to kiedyś główny ciąg handlowy Starego Miasta. Znajduje się tu dom rodzinny wybytnego polskiego malarza historycznego Jana Matejki, w którym artysta urodził się i zmarł.

ul. Kanonicza Widok na Stare Maisto ze Wzgórza Wawelskiego Widok na Stare Maisto ze Wzgórza Wawelskiego Widok na Stare Maisto ze Wzgórza Wawelskiego Kościół Dominikanów Rynek Główny

 


        Głównym punktem na Drodze Królewskiej jest Rynek Główny, najstarsza część miasta. Wytyczony został w miejscu krzyżowania się dróg handlowych na mocy przywileju lokacyjnego z 1257 roku. Posiada powierzchnię 40 000 m2 (200 m x 200m) i jest jednym z największych rynków Europy. W koło rynku znajdują się zdobione kamienice. Wiele z nich było śiadkiem wydarzeń historycznych, tak jak Szara Kamienica, w której w 1794 roku mieściła się główna kwatera Tadeusza Kościuszki,  a podczas powstania krakowskeigo w 1846 roku siedziba rewolucyjnego rządu JanaTyssowskiego. Inne kamienice to: Kamienica Bonerowska, dom Wierzynka, pałac "Pod Baranami", pałac "Krzysztofory". Na płycie rynku budynkiem zwracającym uwagę są Sukiennice. Dzielą one rynek na dwie połowy. Pierwszy gotycki budynek powstał  połowie XIV wieku. Po pożarze w 1555 roku odbudowano je w obecnej postaci. Sukiennice do dnia dzisiejszego pełnią swoją handlową rolę. Stanowią ważną atrakcję turystyczną, oraz miejsce, gdzie turyści moga nabyć krakowskie pamiątki. Wieża Ratuszowa, która góruje nad rynkiem ma wysokość ok 70 m. i powstała ok. 1383 r. Była przebudowywana w XV, oraz na przełomie XVI i XVII wieku. Na płycie rynku znajduje się również pomnik Adama Mickiewicza, oraz niewielki kościół Św. Wojciecha. Pierwsza świątynia powstała tu na przełomie X i XI wieku. Pozostałością budowli z XI lub XII wieku jest mur z kostki kamiennej w dolnej partii kościoła. Można go oglądać przez oszklone otoczenie kościoła w płycie rynku. Pozostałe częsci kościoła pochodzą z XIV  wieku (gotycka), oraz XVIII wieku (barokowa).

      Innym stojącym tuż przy płycie rynku kościołem jest Bazylika Mariacka. Kościół Najświętszej Marii Panny  to klasyczny przykład  architektury gotyckiej w Polsce. Kościół romański został zbudowany w latach 1221-22 z fundacji biskupa Ivo Odrowąża. Prawdopodobnie kościół został zniszczony przez Tatarów w 1241 roku. Pod koniec XIII wieku rozpoczęto wznoszenie wież.  W 1320 roku zakończono budowę kościoła halowego, a w latach 1355-65 zachowanego do dziś prezbiterium. W XIV wieku wzniesiono obecnie istniejący trzynawowy bazylikowy kościół z transeptem, a w połowie XV wieku dobudowano kaplice. W XV wieku również zakończono budowę najwyższej wieży. Z tej właśnie wieży co godzinę grany jest hejnał. Kościoł słynie m.in z wilekiego ołtarza wykonanego przez Wita Stwosza w latach 1477-1489.

Pl. Matejki Barbakan Brama Floriańska Brama Floriańska Rynek Główny Teatr im. J.Słowackiego Sukiennice Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Planty Krakowskie Okno Papieskie w Pałacu Biskupim Wzgórze Wawelskie

 

      Z rynku Droga Królewska prowadzi ulicą Grodzką na Wawel. Po drodze oczom zwiedzających ukażą się klasztory (po lewej) Dominkanów, oraz (po prawej) Franciszkanów. Ważnym punktem na trasie jest romański kościół św. Andrzeja ufundowany w  XI wieku. Już wtedy była to trzecia budowla zbudowana w tym miejscu. Jest to jeden z najwcześniejszych i najlepiej zachowanych zabytków romańskich w Polsce. Z kościołem św. Andrzeja sąsiaduje barokowy kościół św. Piotra i Pawła wzniesiony w latach 1596-1619. W posadzce znajduje się płyta nagrobkowa wieliego kaznodziei Potra Skargi. Idąc w stronę Wawelu za kosciołem św. Andrzeja zobaczymy ewangelicki kościół św. Marcina z XVIII w.

      Ostatni fragmnet Drogi Królewskiej to ul. Kanonicza. Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych ulic Krakowa. Już w XIV wieku stawiali tu drewniane pałacyki kanonicy katedralni, natomiast rozbudowa ulicy trwała do XVIII wieku. Dzięki temu kamienice tu stające posiadają różne style architektoniczne. Tutaj mieszkał i tu pisał "Historię Poslki" kronikarz Jan Długosz.

      Z ulicy Kanoniczej kierujemy na Wzgórze Wawelskie, aby zwiedzić Katedrę Królewską oraz Zamek Królewski.


Koniecznie zobacz inne nasze wycieczki !!!

« ZWIŃ